NOVÝ PROJEKT ENERGETICKÝCH ÚSPOR: PRAHA 7 UŠETŘÍ NA ENERGIÍCH KAŽDÝ ROK MILIONY KORUN

27. duben

NOVÝ PROJEKT ENERGETICKÝCH ÚSPOR: PRAHA 7 UŠETŘÍ NA ENERGIÍCH KAŽDÝ ROK MILIONY KORUN

Loni proběhla v 11 objektech v majetku Prahy 7 modernizace vytápění, osvětlení a další energeticky úsporná opatření. Spotřeba energií v prvním čtvrtletí letošního roku potvrzuje, že Praha 7 díky této investici sníží náklady na plyn, elektřinu, teplo i vodu o více než desetinu a ušetří tak přes dva miliony korun každý rok. Poskytovatelem projektu řešeným formou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) je společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Školy, školky i bytové domy ve správě sedmé městské části procházejí v posledních letech velkými opravami a rekonstrukcemi. Městská část se kromě jiného zaměřuje také na modernizace energetických provozů.

EPC projekt je dalším krokem na této cestě. Jeho výhodou je, že máme smluvně zaručenu výši úspor, takže kdyby byly některý rok nižší, rozdíl doplatí poskytovatel. Pro nás je tak projekt bez jakýchkoliv rizik,“ říká místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš. Tato podmínka je pro městskou část důležitá, protože investici do modernizace postupně splácí právě z těchto budoucích úspor energie.

Smlouva je podepsána na 12 let. Celková smluvně garantovaná úspora nákladů na energie činí 28 milionů korun s DPH, a to v cenách referenčního roku 2019. Roční smluvně garantovaná úspora přes 2 miliony korun včetně DPH tak může být v současných vyšších cenách mnohem vyšší,“ upřesňuje detaily projektu Pavol Fraňo, generální ředitel ENESA a.s.

Modernizací energetického hospodářství prošlo celkem 11 objektů: osm škol a tři domy s pečovatelskou službou. Úspory budou generovat tři zrekonstruované kotelny, nové LED osvětlení a modernizace systému měření a regulace. Významný podíl pak přináší instalace systému individuální regulace teplot ve třídách, sborovnách či kabinetech podle jejich využití.

Součástí projektu je energetický management, kdy poskytovatel sleduje a vyhodnocuje spotřebu v jednotlivých objektech, ale i místnostech. Může pak městské části navrhnout dodatečná opatření technologického či organizačního rázu. I ta však musí přispět k dalšímu snížení spotřeby elektřiny, plynu, tepla či vody.

Projekt má i ekologický přínos. Za rok Praha 7 díky opatřením ušetří pro představu 1,5 olympijského bazénu vody. Snížení spotřeby energie představuje ekvivalent emisí CO2 ve výši 470 tun ročně.

Asociace poskytovatelů energetických služeb v září 2021 spolupráci Prahy 7 a společnosti ENESA ocenila 3. místem za nejlépe připravený EPC projekt v rámci celé republiky.

Zkušenosti z podobných EPC projektů mají už nejméně čtyři desítky měst a městských částí. Jen ENESA je podepsána pod řešeními pro Prahu 13, Klatovy, Písek, Jablonec nad Nisou, Český Těšín, Jeseník, Kolín, Vrchlabí, Kopřivnice a další. „Do jejího portfolia patří i EPC pro Kongresové centrum Praha, jedno z technologicky nejkomplexnějších EPC v ČR, ale i projekty pro nemocnice v Karlových Varech, České Lípě a Jihlavě.