ENESA USPOŘILA LONI ZÁKAZNÍKŮM ENERGIE ZA VÍCE NEŽ ČTVRT MILIARDY KORUN

26. březen

ENESA USPOŘILA LONI ZÁKAZNÍKŮM ENERGIE ZA VÍCE NEŽ ČTVRT MILIARDY KORUN

Celkem 32 energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC, které nyní provozuje společnost ENESA z ČEZ ESCO ušetřilo loni za elektřinu, plyn, teplo a vodu 230 milionů korun v cenách referenčních let projektů. Přepočteno na loňské vysoké ceny energií to bylo přes 300 milionů korun. Nejvyšší úspory dosáhlo Kongresové centrum Praha, rekordní úspory však hlásí i projekty v nemocnicích a průmyslu. Úspora ekvivalentu emisí CO2 dosáhla 45 400 tun, což odpovídá 17 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW.

V EU spotřebovávají budovy 40 % veškeré energie a potenciál úspor v budovách je obrovský. Obce, nemocnice, školy nebo příspěvkové organizace, které se před energetickou krizí pustili do projektů úspor formou EPC teď mohou těšit obří úspory. Našim zákazníkům jsme loni ušetřili přes 300 milionů korun. Většina projektů úspor je ve veřejné správě, takže se tím šetřily prostředky všech občanů ČR. Potenciál úspor ve veřejných budovách je ale mnohem vyšší a odhadujeme ho na 20 miliard korun ročně,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Vůbec nejvyšších úspor energie dosahuje EPC projekt v Kongresovém centru Praha (KCP). Ten byl spuštěn v roce 2015. Od té doby má vedení centra garantováno, že každoroční úspory budou nejméně 24 mil. korun. Pokud by to bylo méně, rozdíl doplatí poskytovatel. „Loňský rok byl přesný opak covidového provozu. Na začátku války byly v našich prostorách odbaveny statisíce uprchlíků z Ukrajiny, pak přišlo předsednictví EU, kdy se u nás konaly nejvýznamnější akce. Spotřeba energií byla enormní. I přesto jsme loni ušetřili o celou čtvrtinu více než máme garantováno,“ pochvaluje si Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha. Loni na projekt EPC navázalo Kongresové centrum Praha výstavbou největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy.  Spotřeba energie tak klesne o dalších 5 mil. korun ročně.

Metoda EPC se již tradičně vyplácí v nemocnicích, ať už se jedná o českolipskou, jihlavskou nebo karlovarskou, všude se daří šetřit více než mají zaručeno. V Karlovarské krajské nemocnici je to o 10 procent více. „Jsme rádi, že jsme se v roce 2018 do projektu pustili.  Kromě ušetřených nákladů na energie, které se v loňských cenách blíží 13 milionům korun, tak můžeme kromě odborné péče nabídnout i příjemnější prostředí a kvalitní a zdravější stravu pro pacienty i zaměstnance,“ říká ředitel Karlovarské krajské nemocnice Martin Čvančara.

Zajímavé EPC projekty běží i v objektech 11 měst či městských částí napříč celou republikou: Český Těšín, Krnov, Jeseník, Vrchlabí, Kolín, Mnichovo Hradiště, Jablonec nad Nisou, Klatovy, Písek, MČ Praha 3 a projekt pro magistrát hlavního města Praha. “V rámci klimatické i energetické politiky hlavního města vnímáme cestu hledání provozních úspor jednotlivých objektů jako zcela nezbytnou. Po prvních úspěšných projektech na městských objektech plánujeme rozšířit model EPC i na další městské energetické náročné nemovitosti a provozy, jako jsou právě další historické objekty, sportoviště, ale i školská zařízení. Šetříme tím městské finance, šetříme tím spotřebu energií a snižujeme tím i celkovou emisní stopu města. V době rekordních cen energií, ale i celkové energetické krize jde rozhodně o správný krok,” uvedl předseda Výboru pro energetiku Zastupitelstva hlavního města Prahy Jan Chabr. 

Obrovský potenciál úspor je v průmyslu. Příkladem může být modernizace osvětlení ve Vojenských opravárenských závodech. „Pokud bychom jen vyměnili žárovky, byli bychom sami proti sobě.  Využitím inteligentního řízení osvětlení v kombinaci s energetickým managementem můžeme šetřit dalších 20 % elektřiny navíc,“ vysvětluje Marek Špok, ředitel VOP CZ.  Díky metodě EPC mají smluvně zaručeno roční snížení spotřeby minimálně o 8 mil. korun ve srovnání se stavem před modernizací. Kdyby se do ní v roce 2018 nepustili, v loňských cenách by jejich spotřeba energie byla o 23 mil. korun vyšší. 

V loňském roce ENESA realizovala 5 velkých nových EPC projektů za bezmála 1 mld. korun. Jedná se o projekt pro Fakultní Thomayerovu nemocnici, Oblastní nemocnici Mladá Boleslav a Nemocnici Na Homolce. Od letošního roku budou díky EPC šetřit i v pankrácké věznici a  ve 12 objektech městské části Praha 7.

Trh projektů EPC každoročně roste, v loňském roce však došlo ke kvalitativní změně. „V předchozích letech vznikaly projekty především jako reakce na vypisované dotace na energetické úspory. Loni, v důsledku války a rostoucích cen energie, už dotace přestaly být klíčovým impulsem. Šetřit energie se začalo vyplácet i bez dotací. Příspěvkové organizace státu však stále naráží na legislativní bariéry, což je škoda,“ vysvětluje možné oblasti dalšího rozvoje metody EPC Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Dlouholeté zkušenosti s energeticky úspornými projekty ENESA nyní přenáší i do nově stavěných budov. ENESA loni společně se stavební firmou VCES a Adam Rujbr Architects připravila a realizovala výstavbu objektů Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy metodou Design&Build, kdy Jihomoravský kraj jako investor specifikoval požadavky na kapacitu, energetickou náročnost, klíčové parametry využití a další. Výsledkem je nízkoemisní stavba, jejímž cílem je významně přispět ke zdraví malých astmatiků a alergiků. 

Celkem ENESA ve své historii realizovala šest desítek úspěšných EPC projektů, které přinesly zákazníkům úspory ve výši 2 mld. korun.

Souhrn ENESA 2022:

Garantovaná roční úspora nákladů na energie ve všech EPC projektech: 201 mil. Kč

Dosažená roční úspora nákladů na energie v cenách referenčního roku: 230 mil. Kč

Dosažená roční úspora nákladů na energie v cenách loňského roku: 304 mil. Kč

Nadúspora: 29 mil. Kč, tedy 14 %

Počet aktivních EPC projektů: 32

Ekvivalentní emise CO2: 45 400 tun

 

 

ENESA 2006–2022

Dosavadní garantovaná úspora nákladů na energie: 1,8 mld. Kč

Skutečná úspora nákladů na energie: 2 mld. Kč

Počet objektů, kde se šetřily/šetří náklady na energie pomocí EPC: 449

Ekvivalentní emise CO2 ve všech dosavadních EPC projektech: 340 000 tun